Wątroba - ważny organ o który nie dbamy

Wątroba to bardzo użyteczny, niezastąpiony i potrzebny organ, o którym często zapominamy, narażamy na wysiłek, przeciążamy i ogólnie traktujemy jak dalekiego kuzyna z którym nie chcemy mieć nic wspólnego. I to jest nasz błąd.
Wątroba metabolizuje toksyny i nie myślmy tu tylko o alkoholu, który w małych ilościach nie jest szczególnie szkodliwy, ale także każe lekarstwa czy tłuszcze. Wątroba nie tylko zajmuje się usuwaniem toksyn z organizmu ale też spełnia funkcję podręcznego magazynu energii. W wątrobie zachodzą procesy magazynowania, produkowania oraz uwalniania glukozy ale też węglowodanów.
W wątrobie zachodzi metabolizm bilirubiny, która jest produktem rozpadu czerwonych krwinek. Erytrocyty są transportowane do tego organu, gdzie ulegają przemianie do innych form, możliwych do usunięcia z organizmu.
Mimo, że wątroba ma naprawdę duże możliwości regeneracji to nawet ona czasami nie domaga.
Wątroba rzadko boli. Jeżeli się powiększa to najczęściej nie odczuwamy objawów bólowych wątroby a organów sąsiadujących. W trakcie powiększania, wątroba uciska na inne narządy i to one dają objawy bólowe.
Bardzo często objawy bólowe może dawać woreczek żółciowy. Będzie to ból kłujący, zlokalizowany po prawej stronie brzucha, na wysokości pępka. Charakterystycznym objawem zapalenia woreczka żółciowego jest ból ciągnący się do pleców i do prawej łopatki.
OBJAWY USZKODZENIE WĄTROBY
- żółcenie skóry, gałek ocznych
- ból brzucha umiejscowiony w prawym podżebrzu, czasami ból pleców, ciągnący się do łopatki
-  ból stawów - przy autoimmunologicznym zapaleniu wątroby
- zmiany na skórze - brązowe plamy
- świąd skóry
- napięta, twarda skóra na brzuchu
- gorączka, nudności
A skąd mi się wzięło pisanie o wątrobie ??? Bo ostatnio wylądowaliśmy na ostrym dyżurze z powodu bólu pod prawym żebrem. Męża kłuło już z 3 dni, ale z soboty na niedziele to już nie był w stanie spać. Tak go bolało i kłuło, że nie dał mi spać. Po jego objawach już domyślałam się, że to albo wątroba albo woreczek. Pojechaliśmy do szpitala, tam lekarka palpacyjnie stwierdziła, że jest powiększona wątroba, ale w polskiej służbie zdrowia o USG zapomnij w szpitalu. Zalecenia od lekarki były następujące: odpoczynek i udanie się do lekarza na USG jamy brzusznej by stwierdzić, czy to zapalenie woreczka czy kamienie żółciowe. Od razu zapisałam męża na owe USG - prywatnie za 4 dni.... no naprawdę w takich sytuacjach żałuje, że mieszkam w Polsce.
Mąż dostał jeszcze zastrzyk rozkurczowy i przeciwbólowy, który ma działać 24h. - a jak pisałam USG za 4 dni. Co robić pomiędzy? Lekarka nie powiedziała.
Wracając do domu udaliśmy się jeszcze do zielarskiego p herbatkę z ostropestu oraz mieszankę ziołową na wątrobę. W mieszance są dziurawiec, tymianek, lukrecja, karczoch, mięta pieprzowa i mniszek lekarski.
Dodatkowo lekka dietka. Parowanie, duszenie, pieczenie, smażenie na pergaminie.

zasady ogólne w diecie dla wątroby

  • Jedz  5 posiłków dziennie  co 2–3 godziny.
  • Posiłki przygotowuj zawsze tuż przed podaniem.
  • Jedzenie ma być świeże i ciepłe.
  • Gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez tłuszczu, pieczenie w folii aluminiowej i zapiekanie pod przykryciem.
  • Potrawy zagęszczaj zawiesiną mąki z dodatkiem chudego mleka, jogurtu lub wody.
  • Stosuj łagodne przyprawy wspomagające trawienie (koperek, natka, melisa, majeranek), a także sok z cytryny, wanilię, cynamon i goździki.
  • Zmniejsz ilość soli do 1 łyżeczki na dobę. Zamiast soli polecam kolendrę.

    produkty dozwolone

    • kawa zbożowa, herbata owocowa i ziołowa
    • czerstwe pieczywo pszenne, sucharki, pieczywo drożdżowe, ryż, makaron, rozgotowana kasza jęczmienna, manna,
    • rosół jarski, zupa jarzynowa i ziemniaczana, zupy owocowe, na wywarach z warzyw i chudego mięsa
    • chude wędliny (szynka, polędwica z drobiu) i mięsa (drób, cielęcina, królik, wołowina)
    • chude ryby: dorsz, pstrąg, sola, mintaj, płoć, halibut, morszczuk, sandacz, flądra, szczupak, płastuga, okoń

    A z czego najlepiej zrezygnować:

    • alkohol, kakao, mocna kawa i herbata
    • pełnotłuste mleko, kefir i jogurt, żółte sery
    • twarde margaryny, nadmiar masła, pieczywo cukiernicze z dodatkiem tłuszczu, ciasta, torty
    • tłuste gatunki mięs: wieprzowina, baranina, kaczka, gęś, dziczyzna, flaki, wątroba, tłuste wędliny, konserwy, smalec, boczek, słonina, zawiesiste zupy na wywarach mięsnych, kostnych i grzybowych (z zasmażką, śmietaną)
    • tłuste ryby: węgorz, karp, łosoś, tołpyga, śledź, sardynka
    • razowe makarony, łazanki, pierogi, knedle, naleśniki z mięsem, bigos, fasolka po bretońsku, placki ziemniaczane, bliny, krokiety, smażone ziemniaki, frytki, chipsy warzywa kapustne, strączkowe, cebula, czosnek, por, ogórki, rzodkiewka, kalarepa, groszek, fasolka szparagowa
    • gruszki, daktyle, czereśnie, figi, owoce suszone
    • ostre przyprawy: ocet, pieprz, papryka ostra, chili, curry, musztarda, ziele angielskie, liście laurowe, gałka muszkatołowa, gorczyca, pikantne sosy (chrzan)Od wczoraj przekonuje męża, że dieta lekko strawna, nie mega ostra i gotowanie na parze może być smaczne zdrowe i przyprawione :D
    I na koniec lekkostrawny mem
    1420104721_by_coffin_500

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zasada 15 min w sprzątaniu

Keczup z cukini - Thermomix

Zero waste Idea !!!